INFORMACE KE ZDRAVÝM ZÁDŮM

JAK PŘEDCHÁZET BOLESTEM ZAD

Bolest zad může přijít kdykoli, v každém věku, záleží na  životním stylu,  zaměstnání, pohybových aktivitách, atd. Někdy se jedná o úraz, jindy zase o dlouhodobější příčinu - špatné držení těla, nesprávné cvičení nebo málo pohybu. Stejně tak jako máme svaly třeba na nohou, stejně tak se svaly tvoří i na zádech. Pokud chybí pravidelná pohybová aktivita, svaly chátrají a může se stát, že při menší námaze se záda ozvou.

Co  s tím?

Udržovat se v kondici. Nemustíe denně  chodit do posilovny, nebo běhat, ale měli byste alespoň 2x týdně provádět taková cvičení, která jsou v souladu s vaším zdravotním stavem a nejsou pro vás příliš zatěžující. Především ti, co mají sedavé zaměstnání.. To co našemu tělu dáváme, to z něj také dostáváme.

Častá bolest zad přichází v oblasti kříže, především jí trpí lidé, kteří jsou „celý den na nohou“ . Vhodným řešením mohou být masáže, ale i zde platí, že by měly být prováděny pravidelně.

Nemáte čas? Udělejte si ho, zdraví máte jenom jedno.

 

DEVATERO K PEVNÝM ZÁDŮM

1. POHYB - pokud máte sedavé zaměstnání, zvyšuje se riziko o 500%, že jednou budete trpět bolestmi zad. Důležité je proto mít stabilní svalový korzet, který získáme pravidelným cvičením.

2. SPRÁVNÝ POSTOJ - všímejte si toho, jak sedíte - nejen u PC, chodíte, ležíte ..

3. VÁHA - s každým kilogramem tuku navíc bojuje nejen naše páteř...

4. PESTRÁ A VYVÁŽENÁ STRAVA - pohybové ústrojí je závislé na tom, co jíme..

5. UVOLNIT SE - stres "nesedí" jenom v týle, prochází celým křížem. V zemích Dálného východu bolesti zad neznají. Proč?  Během dne cvičí - napětí uvolní.

6. NEBÝT SMUTNÝ - každý 3. pacient s bolestmi zad trpí také depresemi. Naše duše aktivuje bolest, proto relaxujte, meditujte, choďte do přírody..

7. VZPŘÍMENÁ HLAVA - hlava drží člověka zpříma - důležité je také zdravé sebevědomí...

8. BÝT AKTIVNÍ - zábaly, masáže, cvičení ..

9. MYSLETE  CELOSTNĚ - když se objeví bolesti zad, jedná se o signál těla i duše - poruchy vnitřních orgánů se často ohlašují v zádech, stres způsobuje choronická onemocnění.